Co smog robi z Twoją skórą?

Co smog robi z Twoją skórą i jak się przed tym bronić?


Od kilku lat zimowym tematem numer jeden w Polsce jest smog i zagrożenia z nim związane. Nasz kraj wciąż pozostaje liderem w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych państw Europy. Wiemy, że smog wpływa negatywnie na nasze zdrowie i organy wewnętrzne, jednak nie zawsze pamiętamy o tym, jak smog wpływa na naszą skórę. Przygotowałyśmy dla Was kompaktowy poradnik, w którym znajdziecie praktyczne porady, w jaki sposób ochronić się przed skutkami smogu oraz jak pielęgnować skórę zimą.
Czym jest smog? 

Na początku jednak musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest smog. Sama nazwa powstała z połączenia dwóch angielskich słów: smoke ("dym") oraz fog ("mgła"). Smog dzielimy na dwa typy: londyński i Los Angeles. To właśnie z tym pierwszym, zresztą mocno kojarzącym się ze stolicą Wielkiej Brytanii, mamy w Polsce do czynienia najczęściej. Pojawia się zazwyczaj zimą, wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym, a przyczynia się do niego przede wszystkim działalność człowieka oraz znaczne zamglenie i bezwietrzna pogoda. W skład smogu wchodzą związki chemiczne i pyły, z których do najniebezpieczniejszych należą benzopiren i pyły zawieszone. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zanieczyszczenie powietrza na całym świecie zabija rocznie 6,5 miliona ludzi, z czego aż 50 tysięcy osób w Polsce.

Jak powstaje smog?
Na smog składają się przede wszystkim metale ciężkie (rtęć, ołów, kadm, chrom i mangan) oraz pyły PM2,5 i PM10 - zawieszone w powietrzu cząsteczki niewidoczne dla ludzkiego oka. Cząsteczki pyłu PM10 mają średnicę mniejszą niż 10 mikrometrów (tysięcznej części milimetra), czyli jednej piątej grubości ludzkiego włosa. Zawierają one m.in. związki siarki i azotu, metale ciężkie oraz amoniak. Cząsteczki te są w stanie przenikać do układu oddechowego, a dokładniej do oskrzeli. Niestety, cząsteczki PM2,5 są jeszcze mniejsze i mogą dostać się aż do płuc i ludzkiego krwioobiegu. Zgodnie z zaleceniami WHO stężenie pyłów PM2,5 i PM10 nie powinno przekraczać 10 mikrogramów na metr sześcienny, zaś według norm europejskich - 25 mikrogramów. Niestety, w ostatnich latach w Polsce średni poziom tego rodzaju zanieczyszczeń to 27 mikrogramów na metr sześcienny. Za Polską uplasowała się tylko Bułgaria.
Smog jest w Polsce domeną miesięcy zimowych i okresu grzewczego, kiedy to do atmosfery dostają się ogromne ilości dymu powstałe w wyniku spalania paliw niskiej jakości - głównie węgla, miału, ale też śmieci i odpadów, które nigdy nie powinny znaleźć się w żadnym piecu. Nie bez znaczenia jest również duży ruch drogowy i wysoka emisja spalin. Jeżeli dołożymy do tego częste zimą bezwietrzne dni oraz wysokie ciśnieniem atmosferyczne, efektem będą szkodliwe cząsteczki nie unoszące się do góry, pozostające blisko powierzchni ziemi i dające efekt mgły. Smog najmocniej dotyka miast południa Polski - w Krakowie, Żywcu czy Rybniku widok ludzi noszących maseczki ochronne od kilku lat nikogo już nie dziwi.

Smog – zagrożenia dla naszej cery. Czym jest stres oksydacyjny i jakie są jego objawy?
Niestety, cera nie lubi życia w mieście. Jakby tego było mało, ten "chemiczny koktajl", który funduje nam smog, jest niebezpieczny nie tylko dla naszych organów zewnętrznych, ale i dla naszej skóry. Smog, osiadając na niej, wyrządzaja szereg szkód i zniszczeń, może również prowadzić do tzw. stresu oksydacyjnego, czyli sytuacji, w której mamy do czynienia z większą ilością wolnych rodników niż jest w stanie zneutralizować nasz system antyoksydacyjny.
Skóra narażona na działanie smogu zaczyna się przesuszać, jest podrażniona, zaczerwieniona, a naskórek odwodniony. Wolne rodniki "rozrywają" błony komórkowe na każdej głębokości naszej skóry, co powoduje przedwczesne starzenie, powstawanie zmarszczek i postępującą jej nadwrażliwość. Ponadto wolne rodniki czynią jeszcze jedno spustoszenie, a mianowicie uszkadzają DNA skóry, co w najgorszych wypadkach prowadzi do nowotworów skóry. To jeszcze nie wszystko: smog powodować może również mutacje melanocytów, czyli komórek pigmentowych, co jest bardzo uciążliwe.
Jeszcze bardziej na niebezpieczeństwa związane ze smogiem narażone są osoby z ALS, czyli atopowym zapaleniem skóry - zaczyna ona swędzieć i pękać, zwłaszcza na wewnętrznej części dłoni. Smog przyczynia się również do nawrotów łuszczycy i nadwrażliwości skory, a także powoduje choroby, takie jak egzema czy uporczywy świąd.

Jakich kosmetyków używać w walce ze smogiem? Profilaktyka antysmogowa
Pierwsza pozycja na naszej liście to przede wszystkim kosmetyki z antyoksydantami. Co powinno znaleźć się w składzie kosmetyków walczących ze skutkami smogu? Przede wszystkim witaminy A i E, kwas ferulowy, izoflawony, garbniki oraz flawonoidy. Najlepiej, żeby kosmetyk miał formę lekkiego serum - w każdej polskiej kosmetyczce powinno znaleźć się serum z witaminą C lub E. Po jego nałożeniu warto też wklepać krem ochronny z formułą "cold cream", który można kupić w aptekach oraz w dobrych gabinetach kosmetycznych. Krem powinien uszczelniać naskórek i odbudowywać warstwę lipidową tak, żeby cząsteczki smogu nie mogły przenikać do wewnątrz. W okresie grzewczym naskórek jest zazwyczaj nieszczelny, co jeszcze bardziej naraża naszą skórę na podrażnienia. Dodatkowo warto więc nałożyć na noc preparaty regenerujące i uszczelniające, np. zawierające skwalan (organiczny związek chemiczny, wchodzący w skład tłuszczowej warstwy ochronnej naszej skóry), a także nawilżające z kwasem hialuronowym. Musimy pamiętać, że wolne rodniki nie działają destrukcyjnie tylko na skórę naszej twarzy i dłoni, ale i na całe ciało. Do pielęgnacji ciała polecić należy preparaty posłoneczne z formułą "apres Solail", które neutralizują ich działanie.

Walka ze skutkami smogu "od środka" - dieta, leki, suplementy diety
Z negatywnym wpływem smogu na naszą skórę możemy walczyć również od środka, wspomagając działanie kosmetyków. Należy uzupełnić dietę dobrze wchłaniającymi się naturalnymi antyoksydantami, takimi jak witamina C z aceroli, a także, od czasu do czasu, lampką czerwonego wina, będącego jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Jednak najważniejszym suplementem diety uszczelniającym naskórek są kwasy Omega 3 i Omega 6. Polecane są szczególnie osobom ze skórą wrażliwą, alergiami i atopowym zapaleniem skóry. Sprawiają, że skóra jest dobrze nawilżona, jej płaszcz hydrolipidowy zostaje odbudowany, a cząsteczki smogu, które chcą wniknąć w naszą skórę, napotykają opór i trudniej im wyrządzić jej krzywdę. Kwasy Omega 3 i 6 w wysokim stężeniu dostępne są w oleju z ogórecznika, oleju z wiesiołka i oleju lnianym. Kupić można je w aptekach i sklepach zielarskich.

Jak walczyć ze skutkami smogu? Jak odbudowywać skórę podatną na smog?
W przypadku skóry już podrażnionej w wyniku dużego kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem, warto polecić kosmetyki z kwasem hialuronowym oraz wspomnianym już skwalanem. Nie tylko łagodzą one i koją dotkniętą smogiem skórę, ale także ją odbudowują. Dobrym pomysłem są również kosmetyki z ASC III, czyli aktywatorem syntezy kolagenu typu trzeciego, gdyż stymulują one produkcję nowych włókien kolagenowych w skórze. Wreszcie, warto udać się do dobrego gabinetu kosmetologicznego, gdzie kosmetolog dobierze program "uszyty na miarę" dla każdej cery.

Jakich kosmetyków unikać w kontakcie ze smogiem?
Oczywiście nie wszystkie stosowane przez nas kosmetyki, które w innych okolicznościach są wskazane, powinny być w użyciu, kiedy nasza skóra narażona jest na kontakt ze smogiem. Nie należy stosować głębokich peelingów, bo podrażniona od smogu skóra odpowie na nie jeszcze większym podrażnieniem. Skórę powinno się złuszczać w bardzo delikatny sposób, np. peelingami biologicznymi, dostępnymi w salonach kosmetycznych. Zabronione jest wykonywanie zabiegów typu laserowy peeling frakcyjny czy intensywna mikrodermabrazja i agresywne kwasy.

Podsumowanie - o czym musimy pamiętać, walcząc z negatywnym wpływem smogu na naszą skórę
Smog, czyli pozostające w niskich warstwach atmosfery niezwykle szkodliwe pyły zawieszone i metale ciężkie w wysokich stężeniach, wpływają negatywnie nie tylko na nasze organy wewnętrzne, ale i na naszą skórę. Ze skutkami oddziaływania smogu na nasz organizm możemy na kilka sposobów: kosmetykami, za pomocą suplementów oraz diety bogatej w produkty zawierające antyoksydanty. Powinnyśmy unikać głębokich peelingów, zabiegów z użyciem kwasów i intensywnej mikrodermabrazji.
Mamy nadzieję, że udało się nam przybliżyć tematykę negatywnego oddziaływania smogu na naszą skórę i sposobów walki z nim. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertkami w Feminarium - doradzimy, jak dbać o ciało w trudnym, zimowym okresie.