• ZABIEGI NA STOPY – PODOLOGIA

    ZABIEGI NA STOPY – PODOLOGIA

Podolog – Toruń

Kliknij i odbierz prezent - Bon zniżkowy 100 zł na pierwszą wizytę!

Zabiegi podologiczne są formą medycznej pielęgnacji stóp. Różnią się od klasycznych pedicure’ów kosmetycznych (gdzie ważny jest relaks, ogólna pielęgnacja i upiększenie stóp) tym, że skupiamy się na konkretnych problemach i dysfunkcjach, które często utrudniają bądź uniemożliwiają komfortowe funkcjonowanie. W FEMINARIUM BEAUTY CLINIC w Toruniu oferujemy pacjentom szeroki wachlarz zabiegów podologicznych. Zajmujemy się usuwaniem odcisków i modzeli, korektą wrastających paznokci, rekonstrukcją paznokci, a w przypadku chorób zakaźnych, takich jak grzybica paznokci czy stóp, konsultujemy i przekierowujemy pacjenta do dr Artura Markowskiego, który jako lekarz dermatolog włącza leczenie przeciwgrzybiczne. Stosujemy również alternatywną metodę leczenia grzybicy paznokci – niefarmakologiczną terapię wykorzystującą nowoczesny laser.

Konsultacja podologiczna w Toruniu

Podolodzy specjalizują się w diagnozowaniu i leczeniu chorób stóp, kostek i dolnej części nóg. Mogą oni pomóc w przypadku różnorodnych problemów, od urazów sportowych po deformacje stóp. Wizyty u podologa pomagają zachować zdrowie i aktywność, ponieważ specjalista dokonuje wczesnej i precyzyjnej diagnozy schorzeń, a także proponuje metody leczenia, które zapobiegają dalszym dolegliwościom. Podolodzy oferują również porady dotyczące właściwego obuwia i wkładek ortopedycznych, które mogą przyczynić się do poprawy ogólnej mobilności. Specjalista udziela też istotnych wskazówek na temat pielęgnacji, by uniknąć wystąpienia zmian chorobowych lub ich nawrotów. Konsultacja u podologa jest ważnym elementem utrzymania ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.

USUWANIE ODCISKÓW I MODZELI

Wskazania do zastosowania zabiegu:

Zrogowacenia na podeszwie lub palcach stóp, które są wynikiem długotrwałego ucisku (np. przez niewygodne buty) lub zmian w budowie i fizjologii stopy, pojawiające się wraz z wiekiem lub w konsekwencji kontuzji, skręceń stawów czy złamań kości stopy, nawet w wyższych partiach kończyny dolnej.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Zabieg można wykonać u każdego. Ze szczególną uwagą trzeba potraktować osoby chorujące na cukrzycę, posiadające zespół stopy cukrzycowej oraz te przyjmujące leki przeciwzakrzepowe.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg rozpoczynamy od zdezynfekowania i miejscowego zmiękczenia naskórka. Polega on na mechanicznym usunięciu zrogowaceń, warstwa po warstwie, przy pomocy sterylnego skalpela medycznego i frezu. W przypadku odcisków, gdzie niezbędne jest usunięcie rdzenia, wykorzystujemy dłutko medyczne bądź frez próżniowy. Na koniec zabiegu oczyszczamy miejsce zabiegowe i zakładamy jałowy opatrunek. Jeśli odcisk znajduje się w części stopy, gdzie mamy duży nacisk, np. okolica pod palcami lub na pięcie, zakładamy odciążenie w postaci pianki.

Jak postępować po zabiegu?

Należy dezynfekować miejsce, w którym został usunięty odcisk. Ważne jest też wyeliminowanie czynników nasilających odczucia bólowe i przyspieszających odnawianie odcisków i modzeli, zmiana obuwia na wygodne, nieuciskające. Zalecamy zaopatrzenie się w indywidualne wkładki ortopedyczne, dobierane przez ortopedę, które odciążą problematyczne miejsca i zwiększą komfort chodzenia.

KOREKTA WRASTAJĄCYCH PAZNOKCI

Wskazania do zastosowania zabiegu:

Wrastający paznokieć to nadmierny wzrost boczny płytki paznokcia, powodujący odczyn zapalny ze strony wału paznokciowego. Dotyczyć może każdego palca, najczęściej jednak palucha. Objawami są najczęściej: stan zapalny wałów paznokciowych, zmiana kształtu płytki paznokciowej czy bolesność przy ucisku, które charakteryzują się zaczerwienieniem, obrzękiem, treścią surowiczo-ropną czy ziarniną. Przyczyną takiego stanu może być: nieprawidłowe skracanie płytki paznokcia, źle dobrane obuwie, nadwaga i ciąża, mechaniczne uszkodzenia, zmiany kostne, zaburzenia biomechaniki stopy, uprawianie sportu wiążącego się z częstym naciskiem na paznokieć (np. piłka nożna, narciarstwo), nadmierna potliwość i maceracja stóp, indywidualna skłonność (np. długie palce stóp, szeroka lub zgięta płytka paznokciowa), a także grzybica, łuszczyca, choroby układowe (cukrzyca, miażdżyca lub choroby serca) czy zakażenia.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?

  • silny stan zapalny wału paznokciowego (należy najpierw opanować stan zapalny, w następnej kolejności zakładamy klamrę)
  • zbyt miękki paznokieć (w przypadku zakładania klamry metalowej Frasera)
  • paznokieć z tendencją do pękania (w przypadku zakładania klamry metalowej Frasera)

Jak wygląda zabieg?

Podczas zabiegu korekty wrastającego paznokcia stosuje się metody zachowawcze: tamponadę, rurki Sulci Protektor lub ortonyksję.

Tamponada: podolog poszerza przestrzeń pomiędzy płytką paznokciową a wałem paznokciowym, co umożliwia swobodny odpływ treści ropnej i zmniejszenie stanu zapalnego. Następnie pomiędzy brzegiem paznokcia a wałem paznokciowym przykładany jest miękki i chłonny opatrunek – suchy gazik (jałowy) nasączony Octaniseptem. Metodę można stosować również u małych dzieci (bardzo cienka płytka). Jest stosowana przed, w trakcie i po ortonyksji.

Rurki Sulci Protektor: stosuje się je do ochrony wału paznokciowego przed uciskiem płytki paznokciowej. Są one zbudowane z tworzywa przeciętego wzdłuż i dostępne w 3 rozmiarach. Podolog nakłada rurkę na brzeg płytki paznokciowej i przytwierdza ją klejem lub masą do rekonstrukcji paznokcia. Najlepsze efekty uzyskuje się przy pierwszym stadium wrastania, kiedy nie ma stanu zapalnego.

Ortonyksja: metoda korekcji płytki paznokciowej poprzez klamry, których zadaniem jest uniesienie bocznych brzegów paznokcia, co eliminuje wrastanie. Dobór klamer jest indywidualny i zależy od takich czynników, jak: grubość, łamliwość i elastyczność płytki paznokciowej, sposób, kąt i czas trwania wrastania czy głębokość wałów paznokciowych. Klamry mają na celu zmniejszenie lub całkowite zniesienie ucisku na wał paznokciowy natychmiast po założeniu (zniesienie bólu i stanu zapalnego), umożliwienie usunięcia ewentualnie obecnej drzazgi podpaznokciowej, korekcję kierunku wzrostu i wykształcenie prawidłowej krzywizny paznokcia. Zabieg jest bezbolesny, a klamry wzrastają wraz z paznokciem.

Jak postępować po zabiegu?

Założenie klamry nie przeszkadza w codziennej aktywności. W wielu przypadkach istnieje konieczność wielokrotnego stosowania klamry, zmiana jej rodzaju czy miejsca założenia. Terapia korekcji powinna trwać do zlikwidowania problemu, a czas jej trwania jest uzależniony od stopnia wrastania czy wkręcania się paznokcia oraz od grubości i trwałości płytki. 

 

Cena:

Wizyta podologiczna/Pedicure podologiczny

140-250 zł

Założenie klamry metalowej

220 zł

Przełożenie klamry (wizyta kontrolna)

120 zł

Założenie rurek, opatrunków, tamponady itp. (podczas wizyty podologicznej – w cenie)

150 zł